Prehrávač hudby s minimalistickým dizajnom a skvelou funkčnosťou. Podporuje playlisty, prehrávanie podľa priečinkov, frontu (prehrávanie mimo poradie v playliste), ekvalizér, časovač vypnutia v určenom čase alebo po uplynutí nadstaveného času, prehrávanie z url (rádio) a nastavenie na jednotlačidlové slúchadlá.
S priečinkami v playliste som sa ešte v žiadnom inom prehrávači zdarma nestretol. Po krátkom stlačení názvu priečinku sa priečinok zatvorí-otvorí a po dlhom stlačení názvu priečinku sa zatvoria-otvoria všetky priečinky.
Nie je to práve najkrajší prehrávač, trochu mi v ňom chýba zmena dizajnu (dá sa zmeniť len svetlý a tmavý skin), ale je jednoduchý, prehľadný, ovládanie má intuitívne a funkčne je na tom o dosť lepšie ako konkurencia..
Nakoľko väčšina prehrávačov si ide cestou prehrávania podľa albumov, interpreta a žánru, páči sa mi, že v AIMP si ľahko a rýchlo viem spraviť playlisty a hudba sa prehráva podľa priečinkov v ňom. Poradie sa dá v playliste ľahko meniť potiahnutím alebo kliknutím a vložení do fronty. Vtedy sa pesnička prehrá mimo poradie. Možno sa to nezdá, ale možnosť takto prehrávať hudbu je výhodné pre tých, ktorí majú tej hudby trochu viac, nemajú ju riadne otagovanú alebo si chcú hudbu vypočuť v poradí ako ju majú uloženú (výhoda pri ,,party“ alebo ,,mix“ priečinkoch).
Pri testovaní iných prehrávačov som bol dosť zarazený koľko ich vie prehrávať playlisty, ale už ich už nedokáže vytvárať a keď sa v ňom predsa len dá vytvoriť playlist, ide to zbytočne komplikovane a ťažko sa upravuje alebo sa nedá uložiť na použitie v inom prehrávači. V AIMP je to veľmi jednoduché a intuitívne.
Veľké pozitívum (a hlavný dôvod prečo AIMP používam) je, že sa do playlistov dajú ukladať aj online rádia, takže nieje nutné používať (často nie veľmi podarené) oficiálne aplikácie alebo chodiť na ich stránky.
Konkrétne pri appke Fun rádia mi vadilo, že som si nevedel v notifikáciách pozastaviť prehrávanie a nešlo to bez toho, aby som musel ísť stále do ich appky. Další problém bol keď som sa vzdialil od bluetooth reproduktora, prehrávanie vtedy automaticky skočilo na reproduktor telefónu, ktorý som mal vo vrecku. V AIMP mám nastavené, aby sa pri prerušení BT spojenia prehrávanie pauzlo a keď sa vrátim k reproduktoru, tak si na ňom kliknem na tlačidlo play a rádio sa zapne.
Ak nevieš ako získať URL online rádia, tak si stiahni Via browser z google play, v ňom si otvor stránku rádia ktoré chceš počúvať, zapni online prehrávanie, klikni na 3 vodorovné čiary v pravom dolnom rohu, potom na Tools, Resource sniffer a tam v zozname médií by to mal byť link s koncovkou .mp3, ktorý skopíruješ dlhým podržaním linku a kliknutí na Copy link. Potom ho v AIMP vieš vložiť do playlistu kliknutím na 3 bodky v hornom pravom rohu a možnosti Pridať URL.
Prehrávač pri online rádiách zobrazí aj názvy prehrávaných skladieb (RDS), ak to rádio podporuje.
Niekedy to nieje také jednoduché so získaním URL adries, napr. keď stream nemá koncovku (tak to má aj Rádio One), vtedy treba prezrieť zdrojový kód stránky a ani to nieje isté pri niektorých rádiách, keď bol ich programátor šikovný 😀 Pri väčšine rádií hore popísaný spôsob funguje.
Po vytvorení playlistu ho odporúčam uložiť.
Možnosť uložiť vo formáte .m3u8 je vhodná na načítanie v inej aplikácii podporujúcej m3u8 playlisty (napr. Vlc) alebo na úpravu v nejakom lepšom textovom editori (Pspad, Notepad++)
Ukážka playlistu s rádiami: radio (18.09.2019) použiteľný aj vo VLC.
AIMP používam už niekoľko rokov a viem ho len a len odporúčať pre tých, ktorí majú vyššie nároky na prehrávač a nestačí im bežná knižnica, akú majú ostatné prehrávače na android.
Na stiahnutie je AIMP zadarmo z google play tu: link