Root

Nakoľko má každé zariadenie iný spôsob rootnutia, nebudem sa tu tomu osobitne venovať, návody sa dajú nájsť na internete. Skôr by som chcel vyvrátiť rôzne dezinformácie a mýty, ktoré šíria ľudia vo fórach alebo v diskusiách pod článkami (dokonca je aj zopár článkov ohľadne rootu, kde bol autor vyslovene upozornený na dezinformácie v článku, ale aj tak obsah vedome nezmenil).

Root niektorí vnímajú ako niečo buď nepotrebné alebo ako neprirodzený zásah do systému. Keď ho niekto nepotrebuje, je to samozrejme pochopiteľné, ale za niečo neprirodzené by som to nepovažoval. Je to ako pri Windowse, kde je možnosť administrátora. V Androide túto možnosť neumožnili a keď chce užívateľ robiť zásah do systému, musí si zariadenie rootnuť a získať tak nad ním kontrolu.

Výhody sú rôzne a tak aspoň tie ktoré aktívne využívam:

Odsránenie reklám z aplikácií, ako aj na stránkach, na systémovej úrovni, čiže bez spustenia nejakých vpn blokovačov.

Úplné odstránenie bloatware (čo bežne nejde) a tým nemyslím odinštalovanie, ale úplné odstránenie zo systému, čiže sa neobnoví ani po factory resete.

Pri použití Custom ROM na zariadení Magisk ukryje, že zariadenie používa Custom ROM, ROOT alebo že je odomknutý bootloader, pred aplikáciami ktoré vyžadujú pre svoj chod „Nedotknuté zariadenie“. Toto je bežná argumentácia ľudí, ktorí sú proti rootu, že im nebudú fungovať appky a pritom má Magisk nastavenie skrytia rootu, aby fungovali rôzne bankové aplikácie a aplikácie pre platby mobilom (ako aj Android Pay). Môžem potvrdiť, fungujú aj bankové appky.

AAmirror – na plnohodnotné používanie Android Auto, teda na jeho náhradu, kedy ide používať všetky možnosti telefónu (hocijaká navigácia, prehrávač, youtube atď.) a neobmedzovať sa na tých pár aplikácií.

Povolenie cam2api, ktoré je potrebné pre používanie google kamery (gcam) na rôznych romkách alebo pre používanie nadštandardných funkcií v aplikáciách na fotenie.

Doinštalovanie kodekov (aptx)

Použitie všetkých možností Taskera a automatizovanie niektorých činností.

Root zjednodušuje prihlásenie v Youtube Vanced. (Viem, že to ide aj cez microG bez rootu, ale keď už ho mám, nie je potrebné nič ďalšie)

Ďalej používam rôzne úpravy v súbore /system/build.prop (záleží od zariadenia)

Špeciálne pri Android boxoch (okrem niektorých predošlých):

Zmena launcheru, keďže na niektorých android boxoch nejde trvalo zmeniť launcher bez odstránenia pôvodného alebo bez zmeny nainštalovaného launcheru na systémovú aplikaciu.

Pridanie oprávnení, ktoré sa ináč nedajú pridať (asi to záleží od verzie androidu) ako napr. pre kodi som musel pridať právo na plný zápis na externý disk, keďže som (bez toho oprávnenia) nevedel naň exportovať knižnicu.
To isté trebalo spraviť aj s apkou na torrenty. Ako na to: https://zlorak.jecool.net/povolenie-aplikacii-na-zapis-na-ext-disk-usb-sd-kartu-root/

Niekedy je root dokonca nutnosť, lebo niekedy treba upraviť nejaký systémový súbor. Napr. som musel upraviť 2 riadky v gamepad driveri, aby mi fungoval pravý joystick na gamepade.

Nevýhody rootu:

O žiadnych neviem 😀 Jediné, čo hovorí proti, je asi to, že pre bežného užívateľa, ktorý sa technike moc nerozumie, sa to môže zdať komplikované. Pri roote treba ísť totižto podľa návodu a ten niektorí ľudia buď nechcú pochopiť alebo len naschvál nechcú dodržať v ňom napísaný postup. Potom vznikajú rôzne sťažnosti, že „to“ nefunguje, lebo niečo pokazia. Im root neodporúčam, ušetria čas sebe aj svojmu okoliu (alebo ostatným užívateľom na fórach).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *