Ako si vybrať Android TV box

Článok aktualizovaný 09.03.2020

Nakoľko sa Android boxy stávajú čím ďalej obľúbenejšie aj v našich končinách a je ťažké si vybrať, keď s nimi niekto nemá skúsenosti, pripravil som menší návod ako si vybrať, respektíve ako postupovať pri výbere vhodného zariadenia.

Hneď na začiatok by som upozornil na praktiky niektorých webov, kde sa pravidelne objavujú ,,články“ na najsuperúžasnejšie android boxy.

Treba rozlišovať medzi reklamou a medzi recenziou! Ešte som nikdy nevidel reklamu typu ,,Náš produkt je priemerný až podpriemerný, cenovo dostupný, no s ohľadom na kvalitu predražený.“ Tak by totižto znela recenzia na väčšinu toho, čo sa reklamuje ako niečo ,,fantastické a cenovo dostupné“. Takže ešte raz: Treba rozlišovať medzi reklamou a medzi recenziou!

Najskôr je dobré si čo-to o produkte podobného typu prečítať, než si kúpiť „Škodu 120“ len preto, lebo naň bola dobrá reklama a potom plakať, že to boli vyhodené peniaze, lebo za tú cenu mohla byť „Oktávka“.

Poďme ale na to 🙂 Najlepšie je si pozrieť:

1. Čo je najlepšie na trhu – Momentálne sú to krabičky s procesorom S922X, ktorý má výkonu na rozdávanie a je to vyššia trieda s cenou okolo 100€. Strednú triedu si medzi sebou delia procesory (novší) S905X3 a (starší) S912 oba s cenou cca 50€.

2. Či je to za rozumnú cenu – Z toho dôvodu som vyššie nespomenul Nvidia Shield, ktorý sa predáva za cca 180€ a je to už skôr herná konzola, než multimediálna android krabička, aj keď tak môže byť použitá a veľa ľudí ju používa (k plnej spokojnosti) ako prehrávač.

3. Či to vobec využijem – Je dobré si ujasniť, že čo od takého zariadenia očakávame. Niekto napr. nechce hrať hry, niekto nepotrebuje 4K rozlíšenie alebo zvuk DD.

Napr. taký S922x z predošlého procesu vypadáva (u mňa) kvôli cene, keď nemá alebo som si ju len nevšimol, žiadnu až takú pridanú hodnotu, ktorá by ospravedlňovala dvojnásobnú cenu oproti S912 a S905X3. Samozrejme ak niekomu nezáleží až tak na cene, získa výkonnejší stroj s novším procesorom.

Musím však dodať, že neprehrávam 4K HDR obsah, ale len FHD a nehrám najnovšie hry, čiže mi stačí starší Android.

4. Porovnať výrobky – Podľa procesoru si treba vybrať konkrétne krabičky a porovnávať rýchlosť, ako aj prítomnosť Lan, wi-fi, veľkosť vnútornej pamäte a RAM, množstvo a typ USB, typ HDMI atď.. Tých možností je viac, to si rozpíšeme nižšie.

5. Zistiť si spoľahlivosť, skúsenosti od užívateľov na rôznych fórach ako 4pda, Xda, freaktab, xbmc-kodi, kde hľadám chyby a či ich viem opraviť alebo s nimi žiť. Je bežné, že majú boxy rôzne drobné problémy. Preto je dobré si zistiť pred kúpou reálne skúsenosti.

6. Možnosti customizácie – Zároveň s ostatnými informáciami je dobré si pozrieť aj custom romky (android a androidTV) a keby bol nejaký problém alebo to nazvime plán B! tak či je naň LibreElec, OpenElec alebo CoreElec, lebo človek nikdy nevie..

Preferujem boxy s plnohodnotným Androidom, nakoľko AndroidTV má pár (pre mňa) nepríjemných obmedzení, ako aj menej aplikácií, ktoré sa však do zariadenia dajú dostať, je to ale komplikovanejšie a nie všetky fungujú.

Na druhej strane si mnohí AndroidTV pochvaľujú, keďže je prispôsobený na použitie s diaľkovým ovládaním a obmedzenie funkčnosti ich netrápi.

Je bežné, že niektoré boxy potrebujú drobné úpravy po softvérovej stránke, po ktorých sa vyrovnajú tým drahším.
Tu toho vypadáva dosť veľa, lebo podpora ovládačov je zo strany výrobcov dosť biedna, ale to sa našťastie postupom času zlepšuje. No ak sa nič nezmenilo, zatiaľ z toho vychádzajú najlepšie tie z dielne Amlogic.

Existuje veľa výrobcov procesorov (napr. Allwinner, Amlogic, Rockchip, Mediatek) ale keď sa chcete ušetriť márneho hľadania riešenia na nejaký problém, siahnite práve po Amlogic (konkrétne po S905X3 alebo S922x), má podporu od vývojárov a sú s ním dobré skúsenosti.

Ja osobne na boxe nechávam Android, lebo využívam prehliadač a občas hrám hry, ktoré na CoreElec žiaľ nespustím.
Keby šlo len o hry, tak to riešim dual bootom (CoreElec mám na usb) ale kvôli prehliadaču sa mi nechce hore dole prepínať systém, takže pri dlhodobom používaní vypadáva CoreElec z hry. Stále je ale prítomné ako plán B, keby trebalo box v budúcnosti nakopnúť trochu k životu. Aj preto nekupujem odpad typu S905W, lebo to je ako kupovať hneď mŕtvolu a pichať do nej steroidy, nech sa pohne.

Vráťme sa ale k bodu č.4 a teda:

č.4a – Porovnávať rýchlosť LAN – Prečo nemať 1000 Mbps, keď sa môže hodiť a rozdiel v cene asi ani neexistuje oproti 100 Mbps alebo je minimálny? K tomu, aby to fungovalo, treba mať ale aj gigový router a optický internet alebo NAS.

V prípade, že je hlavným cieľom pozerať 4K (UHD) filmy, neriskoval by som to so 100 Mbps rýchlosťou, nakoľko pri väčších súboroch to už nemusí stačiť. Hlavne pri 4K HDR filmoch.

č.4b – Prítomnosť LAN – Také Xiaomi nemá vôbec LAN a keď má niekto problém so spojením cez wifi (rušenie od susedov, hrubé steny, slabá anténa na routeri alebo v boxe, iný problem), treba použiť Lan2USB adaptér, čo sú ďalšie výdavky, obsadí to usb port, ktorý možno treba na niečo iné alebo treba použiť USB hub, čo je ďalší výdavok atď.. Čiže mať LAN je lepšie ako ho nemať.

č.4c – WIFI – Niektoré boxy nemajú podporu všetkých frekvencií, pozor na to! Napr. taký box X96 Max sa vyrába v dvoch verziách, keď verzia s 2GB RAM nemá 5GHz wifi ani bluetooth, ale 4GB RAM verzia už má aj bluetooth a aj 5GHz (a aj rýchlejšiu LAN), čiže ešte raz: Pozor na to!

č.4d – Veľkosť vnútornej pamäte – Boxy s 8GB vnútornej pamäte v dnešnej dobe? Bežná ponuka v reklamných článkoch. Pravda je ale taká, že je to málo.. žalostne málo. Kto pôjde cestou kúpy takého boxu, môže sa pripraviť na rozširovanie pamäte pomocou SD/microSD, lebo to nestačí ani na bežné používanie kodi+knižnica alebo kodi+stream cinema, nie to ešte na nejakú väčšiu aplikáciu/hru. V dnešnej dobe by som bral ako minimum 16GB pri nenáročnom používaní a pri náročnejšom-strednenáročnom používaní aspoň 32GB vnútornej pamäte.

Osobne mám 8, 16 aj 64GB boxy a pri 8 treba pravidelne mazať cache kodi, pri 16GB treba mazať väčšie hry, keď chcem hrať inú (Real Racing3, Asphalt8 aj Implosion zaberajú niekoľko GB a naraz sa tam nezmestia), ale pri 64GB vnútornej pamäti nie sú žiadne problémy, pravdepodobne nebudú ani pri 32GB.

č.4e – Veľkosť RAM

  • 1GB je použiteľný už len asi s CoreElec, s Androidom už nie.
  • 2GB je použiteľných aj s Androidom, ale naráža už na hranicu, hlavne pri pozeraní väčších filmov, lebo má kodi menej cache k dispozícii. Zároveň je to na hrane pri hraní hier, ale stále použiteľné.
  • 3GB je už lepších na pohodlné použitie (aj v budúcnosti), ale veľa boxov sa predáva vo verziách s 2 alebo 4GB RAM.
  • 4GB je určite najlepšia voľba do budúcnosti, keď sa pozrieme na narastanie veľkostí údajov aplikácií/hier/systému, ktoré sa tam načítavajú a ich nárokov. Cenový rozdiel je oproti 2GB minimálny, ale je to dobrá investícia.

č.4f – Množstvo USB – Čím viac, tým lepšie (no nemal by to byť rozhodujúci údaj). Na boxe X92 mám 4x USB, čo sa hodí, lebo mám pripojený externý disk, prijímač pre bezdrôtovú myš a občas usb kľúč. Na boxe s 2x USB sa toto dá riešiť USB hubom, ale keď je možnosť mať ich rovno na boxe, tak prečo nie? 🙂

č.4g – Typ USB – USB3 je vždy lepšie ako USB2 (prenosové rýchlosti).

č.4h – Typ HDMI – Podľa dostupných informácií, na 4K 60HZ treba HDMI vo verzii 2 a nestačí 1.4. Niektorí výrobcovia píšu pri type HDMI naschvál len podporu 4K, lebo nechcú priznať, že nepodporujú 60HZ ale len 4K s 30 snímkami za sekundu.

č.4i – HDR – Zároveň je dobré si zistiť podporu HDR (vysoký kontrast). Zaujímať by vás mal údaj HDR10+, kde dôležité je to ,,plusko“ na konci. Bez neho by ste mali obraz zašedlý, darmo by mal box HDR, musí to byť HDR10+, aby podporoval dynamické metaúdaje.

č.4j – Zvukový výstup – Dolby Atmos, DTS-X, TrueHD, DTS-HD Master Audio. Každý, kto si potrpí na priestorový zvuk ala ,,kino sála“, mal by si zistiť, aký výstup z boxu dostane.

č.4k – Digitálna TV – Android boxy môžu slúžiť aj ako Set-Top Box (STB), nakoľko niektoré majú možnosť pripojiť Anténu alebo Satelit. Ostatné, aj keď nemajú priamo podporu DVB S/S2/S2X alebo DVB-T/T2, dajú sa rozšíriť adaptérom do USB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *